Prywatna sauna nie musi być luksusem zarezerwowanym jedynie dla najbogatszych ludzi. Jak się okazuje zakup tego typu wyposażenia nie wiąże się z ogromnymi wydatkami i nie jest związany z posiadaniem sporej, dodatkowej powierzchni w mieszkaniu lub wokół domu Także ty będziesz mieć własną saunę, jeśli marzysz o jej relaksujących właściwościach. Co musimy mieć na uwadze, zamawiając prywatną saunę? Co pewne jeszcze przed postawieniem pierwszego kroku: najwłaściwszy do tego miejsca okaże sę ręcznik 140×70!
Przed zakupem – nieco ważnych wskazówek
Zanim będziesz mieć saunę…
Wybór miejsca. Wielu gorące łaźnie wydają się jedynie większymi pomieszczeniami, jakie znajdują się w obiektach dostępnych dla każdego. Tak naprawdę sauna nie musi zajmować dużo miejsca, a wręcz zmieści się w mieszkaniu w bloku, choćby w większym pomieszczeniu sanitarnym. Instalacja sauny w łazience daje taki handicap, że tuż po zażyciu kąpieli parowej można od razu wejść pod prysznic. Gdy mieszkasz na własnej posesji, możesz ulokować ją na zewnątrz. Wtedy trzeba pomyśleć o dostosowaniu prysznica, który ochłodzi rozgrzany w saunie organizm.
Co powinieneś wiedzieć przed montażem sauny?
Współczesne sauny domowe posiadają w swoim wyposażeniu ogrzewanie elektryczne. Dlatego przed zakupem sauny trzeba zadbać o przeciągnięcie instalacji elektrycznej, do której zostanie ona podłączona. Poza tym do tego miejsca musi zostać podprowadzona woda i kanalizacja, ale także urządzenia do wentylacji – wytworzy się tu mnóstwo pary wodnej . To ważne, zwłaszcza, gdy sauna instalowana jest we wnętrzu domu lub mieszkania, w łazience.
Ile to będzie kosztować? Koszty saun kształtują się odpowiednio do konkretnych produktów, wielkości, profilu energetycznego oraz akcesoriów. Od 4 do 5 tys. kosztują najmniejsze wersje do domowego użytku, zatem jest to wartość dużego telewizora przeciętnej klasy. Oczywiście większe produkty kosztują jeszcze więcej.
Naprawdę nie trzeba się lękać zaangażowania w saunę
Od setek lat sauna pozostaje cenionym środkiem relaksu ducha i ciała po pracowitym dniu. Nie ma również prawdziwej konkurencji, jeśli chodzi o dostępne i nie ekstremalne przepisy na lepszą odporność, kondycję ciała i zahartowanie. Najlepszą porą na zabiegi w saunie jest zimniejsza część roku, kiedy na dworze ochładza się i niesprzyjająca aura nie zachęca do uprawiania jakichkolwiek form ruchu. Za sprawą sauny można rozgrzać komórki i w ten sposób oczyścić z kumulujących się zanieczyszczeń. Przyjemne sesje w saunie nie tylko odprężą ciało, ale również w korzystny sposób poprawią ogólną kondycję. To szczególnie istotne pod naszą szerokością geograficzną, gdzie niewielka emisja promieni słońca i długi czas po zmroku sprawiają, że człowiek potrzebuje jakiegoś zastrzyku energii.