Dom

Temperatura i wilgotność do kontroli! Jak oprowadzić rośliny w folii przy domu

Własna hodowla pod zadaszeniem to patent na wyhodowanie warzyw i owoców bez niepotrzebnych zasilaczy, konserwantów oraz niezdrowych dodatków. Bez pracy nie ma kołaczy. W związku z tym trzeba włożyć w nią dużo pracy i entuzjazmu. Ciepło i wilgotność to dwa elementarne czynniki umożliwiające prawidłowy przyrost – zapewnij nowalijkom optymalne warunki.

Zadbaj o najlepsze okoliczności dla hodowli roślin

To prostszena etapie budowy, jednak przy założeniu uprawy pod dachem należy uzyskać warunki najlepsze z możliwych. Pomyśl o optymalnych wartościach cieplnych, co bywa nieoczywiste – wiosna często rozpoczyna się bardzo późno i po kilkunastu dniach robi się zdecydowanie goręcej. Chłody, ale i zbytnie upały są czymś niesprzyjającym, a więc opłaca się utrzymać odpowiednie wietrzenie i podlewanie własnych upraw. Na przykład o podlewaniu myśli się rano, gdy światło słoneczne jeszcze nie przenika intensywnie przez szyby, natomiast kolejna dawka musi zasilić korzenie roślin już po zachodzie słońca. Wtedy optymalnie można wykorzystać nawodnienie, które w połączeniu z temperaturą panującą na zewnątrz tworzy idealne warunki wzrostu.

Najlepiej wykorzystać właściwości jakie oferują szklarnie poliwęglanowe

Poza solidnością także żywotność cechuje szklarnie poliwęglanowe, zaś fakt że trudno je uszkodzić, na pewno przemawia za ich instalacją. Jednak zapewniają też najlepsze warunki do oprawy roślin hodowlanych. Poliwęglan użyty w panelach konstrukcji posiada opcję powstrzymywania ultrafioletu, przez co nadliczbowa ilość szkodzących cząstek udaje się pozostawić na zewnątrz. Czy to dziwne, skoro transparentne komponenty mają 5 razy silniejszy poziom absorbowania ultrafioletu? Dlatego nawet przy nominalnym zakresie temperatur od minus 50 do pięćdziesięciu na plusie w środku ogrodu pod dachem nie pojawiają się gwałtowne zmiany, w przypadku gdy chodzi o ciepło. Szklarnie poliwęglanowe to najlepsze regulatory temperatur, a rośliny rozkwitają i owocują pod nimi w niemal optymalnych parametrach środowiska. Alternatywne odczyty wskazują, że ponad 4/5 promieniowania UV nie przenika do szklarni, podczas gdy inaczej działa to na naturalne oświetlenie konieczne do rozwoju roślin.