Dom

Optymalne sposoby na zadaszenie tarasu

Od wiosny życie w domu odbywa się na tarasie. W związku z powyższym warto dołożyć starań, aby wyposażenie tarasu okazało się funkcjonalne i pozwalało na obcowanie z przyrodą niezależnie od pogody. W okresie wiosenno-letnim potrzebne będzie zagwarantowanie dachu, który ochrania przed nadmairem słońca i opadami.

Co trzeba wziąć pod uwagę przy projektowaniu zadaszenia?

Optymalnie, jeżeli podłoga posiada do 10 m kw. metrażu i orientuje się na południe lub południowy zachód. Przy domu, można rozważyć kilka tarasów, na które światło słoneczne pada o każdej porze dnia z inną siłą. Północna strona zapewnia zacienienie, choć mało kto lubi siedzieć w nim od rana do wieczora. Warto także zadbać, by taras nie sąsiadował z ulicą czy zabudowaniami socjalnymi, co zagwarantuje sympatyczny wypoczynek w bliskości natury. Słońce latem to pożądany element, aczkolwiek by nie przegrzać tarasów, powinno się zadbać o ich umieszczenie w cieniu. Dobrze pomyślana osłona przeciwsłoneczna powoduje, że można miło relaksować się na powietrzu oraz ogranicza przegrzewanie się wnętrz w domu.

Dachy tarasowe o stałej konstrukcji – o tym powinno się pomyśleć

Kupując zadaszenie zaleca się uwzględnić tak indywidualne preferencje, jak i względy funkcjonalności. Powinno się wkomponować tę część tarasu w fasadę. Wykonane z metalu czy z drewna elementy nośne nie mogą kłócić się z charakterem budynku i wprowadzać żadnych nieścisłości. Dość częstym niedopatrzeniem popełnianym przy tego typu rozwązaniach bywa zakłócenie proporcji tarasu i całości budynku, dlatego pergola tarasowa nie może okazać się nazbyt „przytłaczająca” w stosunku do reszty konstrukcji.

Taras z zadaszeniem brezentem na lato

Pamiętaj, że konstrukcyjne zadaszenie tarasu obecnie nie stanowi jedynej opcji. Alternatywą dla stałego zamknięcia są parasole, żagle czy markizy – wszystkie te rodzaje mogą sprawdzić się przez wiele sezonów. Aczkolwiek wciąż większość osób wybiera osłony na stałe, mocowane do ścian, jak pergola tarasowa. Taki dach wykonuje się z elementów zasłaniających lub transparentnych. Można też zastosować składane z płótna. Można je zastosować, gdy w grę wchodzi doświetlenie wnętrz.