Rodzina Różności

Nasze pociechy nudzą się nie tylko w czasie deszczu…

Gdy już jesteśmy po pracy, córeczka czy synek najczęściej chcą zwrócić na siebie uwagę, tymczasem my niekoniecznie mamy na podorędziu odpowiedni sposób, jak się nimi zająć. Jeśli planujemy marzyć o odpoczynku, chcemy, by znalazł się w naszych czterech ścianach ktoś niezastąpiony, na przykład dziadkowie. Przypadek bez wyjścia? Niekoniecznie.

Dzieci są w stanie szybko stracić zainteresowanie. Czy jest na to jakaś rada?

W ostatnich latach dzieci coraz mniej chodzą na huśtawki czy zjeżdżalnie przed blokami, a niektórych nie zajmują na dłużej już nawet elektroniczne gadżety. Czytanie i popularne dawniej sposoby spędzania czasu niezbyt już działają. Możemy tego żałować, ale dzieci bez nakierowania na zabawę często nie są zorientowane na współpracę z rówieśnikami. Najmłodsze osoby w rodzinie zaczynają być nieznośne, głośne, zwracają na siebie uwagę, co najczęściej powoduje, że domownikom udziela się niezdrowa atmosfera. Czy uda się coś z tym zrobić?

Jakie zabawy mu zaproponować?

Mimo że nie każda zabawa znajdzie uznanie w oczach naszych dzieci, nieograniczona ilość scenariuszy daje nadzieję, że wreszcie znajdziemy te odpowiednie. Na początek warto wypróbować wymianę pomysłów z innymi opiekunami dzieci przy okazji zabaw na dworze lub na forach internetowych. Kolejnym pomysłem do wykorzystania w pierwszym rzucie, są gry planszowe (powinno się je na początku wypożyczyć w świetlicy, by wybadać zaciekawienie konkretnymi pozycjami przez twoje dziecko). Wymagająca skupienia gra nie musi pomóc, dlatego miejmy na uwadze skorzystanie z największej bazy konceptów, czyli internetu. Przykładowo, po wpisaniu w oknie przeglądarki frazy „animacje dla dzieci pomysły” wyświetli się szereg pomysłów na zabawy dla całej rodziny.

Poszukiwani towarzysze zabaw

Dużo prościej zadbać o zaangażowanie dziecka, gdy posiada ono brata lub siostrę, bo wbrew pozorom im więcej ma się pociech, tym mniej trzeba wysiłku poświęconego na wynajdywanie zabaw. Na przykład, w licznych rodzinach albo posiadających takie wsparcie po sąsiedzku, świetnie przebiegnie konkurencja z balonami napełnionymi wodą, do której najmłodsi łącza się w pary, odwracają się tyłem do siebie trzymając między sobą balon napełniony wodą i na sygnał biegną z punktu A do punktu B. Wygra ta dwójka, która pierwsza dotrze do końca z całymbalonikiem. Odmian podobnych zabaw mamy do dyspozycji bardzo wiele – wszystkie łatwo odnajdziemy w sieci.