Zdrowie

Hemoroidy – pokonaj je z dobrym skutkiem!

Mówiąc o żylakach odbytu mamy na myśli przypadłość, której nieleczenie może skończyć się pod skalpelem chirurgicznym. Ich nasilenie się zazwyczaj bierze się ze zmagań z brakiem ruchu i kłopotów z utrzymaniem właściwej wagi. Jaki istnieje patent na zwalczenie bolesnych symptomów żylaków odbytu i złagodzenie nieprzyjemnych skutków w różnych stadiach?

Jak powstają i czym dokładnie objawiają się hemoroidy?

To małe nieduże guzki krwawnicze znjadujące się w odbycie, przygniatane podczas defekacji do ściany jelita. Zdrowe ścianki pełnią funkcję uszczelnienia, lecz poddane naciskowi mogą brzęknąć i może to doprowadzić do zagrożenia schorzeniami krocza i odbytu. Często towarzyszy temu wypływ krwi z śluzem z jelit, dlatego że guzki naczynioe są przesuwane na zewnątrz w trakcie wypróżniania.

Takich objawów raczej nie przegapisz…

Trudno nie zauważyć i nie poczuć, że coś jest nie tak. We wrażliwej okolicy odczuwa się swędzenie, palące kłucie i dolegliwości w czasie defekacji. W niektórych przypadkach rozpoczyna się od palącego bólu między pośladkami – powoduje go zakrzep na rozwijających się zmianach chorobowych, zapalenie naczyń lub pęknięcie.

Wiesz już dlaczego – przestaw się na inny sposób na aktywne codzienne funkcjonowanie!

Tym co prowadzi do nabycia choroby jest spędzanie czasu w pozycji spoczynkowej i zerowa aktywność fizyczna. Oprócz tego rozwinięciu się dysfunkcji sprzyja regularne trenowanie dyscyplin, to np. jogging, jazda na rowerze czy hippika. Kolejnym sprzymierzeńcem hemoroidów są częste, utrzymujące się kłopoty z oddawaniem stolca. Należy skierować na nie uwagę, gdyż zwiększony docisk ścianek jelita to rozpoznany powód ich powstawania.

Weźmy problem we własne ręce…

Przede wszystkim powinieneś zadbać o odpowiedni tryb życia. Elementarna ilość ruchu oraz dieta, w której nie mogą pozostać artykuły sprzyjające zaparciom, np. czekolada. Nie można też przesadzać z używkami. Pamiętaj, aby dbać o komórki, co da spożycie ok. 2 litrów wody dziennie. Postrzymaj marsz w stronę otyłości i sidzenia na sofie. Powinieneś też pilnować regularnego wypróżniania, ponieważ jego stopowanie sprawia zaparcia i brak poprawy ogólnego samopoczucia.

A co z kuracją?

Zwykle leczy się hemoroidy po ujawnieniu się symptomów. Bez większego zachodu można zaopatrzyć się w czopki propolisowe, specyfiki do smarowania, które likwidują świąd i bolesność. Jeśli hemoroidy są większe i nawracające, ulgę przynoszą inne sposoby. Mamy tu na myśli procedury np. obkurczanie lasrem, mrożenie, a w cięższych sytuacjach chirurgiczne usunięcie żylaków odbytu.